kirmizisantral-sss-arka kirmizi-santral-sss-arka kirmizi-santral-sss-arka

Sıkça Sorulan Sorular

Kırmızı Sanal Santral’in iletişim çözümleri hakkında tüm sorularınızın yanıtı için hazırlanan Sıkça Sorulan Sorular sayfamızdan isterseniz bizlere sayfa altında bulunan iletişim numaramız üzerinden ulaşabilir, aklınıza takılan diğer soruları da yöneltebilirsiniz.

Kırmızı Santral, şirketlerinize yeni nesil sanal santral sistemlerinde projelerinize uygun geliştirilmiş çözümler sunan, aynı zamanda Çağrı Merkezi Çözümleri ve Başlıklı SMS gibi hizmetleri de bünyesinde barındıran ve abonelerinin ihtiyaçlarını uzman ekibi sayesinde profesyonel bir şekilde karşılayan telekomünikasyon şirketidir. 

Web sitemiz üzerinden iletişim formu doldurabilir, telefon numaramız ya da mail adresimizden veya sosyal medya hesaplarımız üzerinden bize ulaşabilir, detaylı bilgi alabilir ve abonelik başvurusunda bulunabilirsiniz.

Kırmızı Santral abonelik işlemleri için aşağıda belirtilen belgelerin tamamlanması gerekiyor:

  1. Şirket yetkilisine ait kimlik fotokopisi,
  2. imza sirküleri,
  3. Yetkili kişinin adına kayıtlı bir fatura,
  4. Vergi levhası ve
  5. Abonelik sözleşmesi.
kirmizi-sanal-santral-sikca-sorulan-sorular

1. Kendime uygun paketi nasıl belirleyeceğim?

Web sitemiz üzerinden paket seçeneklerimizi inceleyebilir ya da bizimle iletişime geçerek projelerinize uygun olarak hazırlanan çözümler hakkında detaylı bilgi edinebilir, Kırmızı Santral ile siz de işletmenize değer katabilirsiniz.

3. Kurulum ve bakım işlemleri nasıl gerçekleşiyor?

Kurulum ve bakım işlemlerini Kırmızı Santral olarak sizlere sağlamaktayız. Gerekli başvuru evraklarınız tamamlanıp, abonelik başlangıcı yapıldığında ve kullanımınız süresince alanında uzman ekibimiz tüm kurulum ve bakım işlemlerinizi eksiksiz gerçekleştirir. 

5. Mevcut telefon numaramı Kırmızı Santral'e nasıl taşırım?

Numara taşıma hizmeti için gerekli başvuru evraklarınız tamamlanır ve tarafımızca işletilen süreç sonrası taşıma işlemi gerçekleştirilir. Böylece bilinirliği yüksek olan mevcut numaranızı kaybetmez ve aldığınız klasik iletişim hizmetine nazaran tasarruf elde edersiniz.

7. Çağrı Merkezi Destek Hattı kurulumu için ne yapmalıyım?

Müşterileriniz ile anlık bir şekilde iletişime geçmenizi sağlayacak ve memnuniyeti artırması ile şirket imajınıza katkı sağlayacak Kırmızı Telefon Çağrı Merkezi Çözümleri için paketlerimizi inceleyebilir ya da projelerinize yönelik önerilerimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

2. Taahhüt verecek miyim?

Hayır. Aylık paketlerde herhangi bir taahhüt vermezsiniz. Siz iptal edene kadar aylık ücretlendirme normal süreçte devam edecektir. Taahhüt olmaması nedeniyle  paket değişikliği gibi işlemlerde herhangi bir sorun yaşamazsınız. 

4. Sanal - Bulut Santral hizmetini hangi ekipmanlar ile nasıl kullanacağım?

Sanal santral hizmetini bilgisayar üzerinde kulaklıklı mikrofon, akıllı cihazlar ve IP telefon ekipmanları ile kullanır, akıllı cihazlara yüklenen uygulama ve bilgisayar üzerinde santral arayüzünden yönetirsiniz.

6. Baslıklı SMS hizmetini nasıl kullanırım?

Bireysel kullanıcı ya da firmalar, toplu mesaj paketlerimizden satın alarak taahhüt süresi boyunca bu sistemi kullanabilir. Burada bir grup oluşturur, dilediğiniz kişileri ekler ve istediğiniz zaman kendi belirlediğiniz bir mesaj başlığı ile mesajlarınızı gönderebilirsiniz.

8. Ödemelerimi nasıl gerçeklestirecegim?

Fatura ödeme sistemimiz üzerinde güvenli ödeme seçeneği olan mail order ile ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.  Tercihinize göre IBAN numaralarımıza havale veya EFT yöntemi ile de ödeme yapmanız mümkündür.

kirmizi-sanal-santral-sikca-sorulan-sorular-alt

Aklınızda başka bir soru mu var?

Destek ekibimiz size yardımcı olacaktır.